kontakt: 12 623-71-22  recepcja@diab-endo-met.pl rejestracja ePacjent

| Medyczne Centrum
| Diabetologiczno-Endokrynologiczno-Metaboliczne

Strona głównaEdukacja cukrzycowa


Edukacja cukrzycowa

Cukrzyca jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, w której wymagane jest ciągłe specjalistyczne leczenie chorego. W jej przebiegu zmiany w sposobie życia, pojawienie się powikłań choroby lub innych chorób oraz nowych koncepcji leczenia stwarzają konieczność dostarczania nowych informacji i umiejętności, które mogą pomóc pacjentowi w skuteczniejszym leczeniu.

Konieczna jest ciągła edukacja chorych i opieka specjalistyczna, gdyż lekarz pierwszego kontaktu pomimo swojej olbrzymiej wiedzy i doświadczenia nie jest w stanie samodzielnie opiekować się tą grupą chorych. Pozostaje on jednak ważnym ogniwem w leczeniu cukrzycy.
Liczba osób z cukrzycą, u której udaje się osiągnąć dobrą kontrolę swojej choroby jest stosunkowo mała. Z kolei wielu chorych sądzi, że ich choroba jest dobrze kontrolowana, gdy pojedyncze wyniki cukru są dobre. Dlatego niezwykle istotna jest kontrola poziomu cukru po posiłkach, ponieważ znamiennie wzrosła częstość przewlekłych powikłań zwłaszcza sercowo-naczyniowych, za które podwyższony poziom cukru jest odpowiedzialny.
Pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe muszą wziąć w dużej mierze na siebie odpowiedzialność za samo leczenie i kontrolę stanu zdrowia, między innymi poprzez regularne i systematyczne wizyty w Poradni Cukrzycowej oraz gotowość uczestnictwa w edukacji.
Cukrzyca niezależna od insuliny stanowi około 90% wszystkich przypadków cukrzycy.
Choroba wieńcowa, miażdżyca naczyń obwodowych i mózgowych, a także nadciśnienie, występują u chorych na cukrzycę typu 2 kilkakrotnie częściej niż w ogólnej populacji i jest najczęściej spotykaną formą zaburzenia tolerancji glukozy.
  Z tych powodów cukrzyca typu 2 jest jednym z głównych problemów zdrowotnych współczesnych państw i społeczeństw lokalnych.

 

 

NASZA PORADNIA DIABETOLOGICZNA PROWADZI

CYKLICZNE SZKOLENIA DLA CHORYCH NA CUKRZYCĘ.

Zajęcia te odbywają się w naszym macierzystym ośrodku w Krakowie,

przy ul. Rusznikarskiej 17, a także w filii w Nowej Hucie, na os. Kolorowym 21.

Szczegóły i terminy do uzgodnienia w recepcji u pani Marty Kwiecień.

w górę